Skip to content

13 Stanley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block151.02
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,722
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,900
38%
Improvement Value:$350,400
62%
Total Assessment$565,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,729+1.9%
2024$15,440+5.6%
2023$14,621+1.6%
2022$14,386+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

To:

Sq Ft1,722DeedBook 20220, Page 6015

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 5951, Page 437

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5557, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1950