Skip to content

26 Seaman RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block151.02
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,789
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,300
36%
Improvement Value:$358,500
64%
Total Assessment$556,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,755+1.9%
2024$14,484+5.6%
2023$13,715+1.6%
2022$13,495+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12172, Page 5397

Property Sale

Sale
$197,100
DeedBook 5630, Page 598

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5362, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1950