Skip to content

6 Seaman RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 13, 2016

Property Information

Block151.03
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,092
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
40%
Improvement Value:$277,800
60%
Total Assessment$461,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,284+1.9%
2024$11,077+5.6%
2023$10,489+1.6%
2022$10,320+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,357DeedBook 20160, Page 53606

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5748, Page 718

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5183, Page 148

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 4837, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1950