Skip to content

1 Deerfield DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block151.03
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,248
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
41%
Improvement Value:$280,800
59%
Total Assessment$473,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451+1.9%
2024$11,236+5.7%
2023$10,626+1.7%
2022$10,451+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950