Skip to content

18 Seaman RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block151.03
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,433
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,400
43%
Improvement Value:$265,400
57%
Total Assessment$464,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,762+1.9%
2024$11,546+5.6%
2023$10,933+1.6%
2022$10,757+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950