Skip to content

8 Seaman RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block151.03
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,602
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,200
37%
Improvement Value:$335,600
63%
Total Assessment$533,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,797+1.9%
2024$12,562+5.6%
2023$11,895+1.6%
2022$11,704+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,602DeedBook 20160, Page 71040

Property Built

Built

Year Built: 1950