Skip to content

8 Stanley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block151.04
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,662
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,900
38%
Improvement Value:$336,900
62%
Total Assessment$545,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,155+1.9%
2024$13,895+5.6%
2023$13,158+1.6%
2022$12,946+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950