Skip to content

4 Stanley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Mar 19, 2017

Property Information

Block151.04
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
35%
Improvement Value:$402,200
65%
Total Assessment$617,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,670+1.9%
2024$14,401+5.6%
2023$13,637+1.6%
2022$13,417+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$451,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 20170, Page 29180

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 12429, Page 9591

Property Built

Built

Year Built: 1950