Skip to content

9 Bryn Mawr RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$163,700
Last Sale Date
Feb 2, 1994

Property Information

Block151.04
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
DescriptionS/9/1783/1BM
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,889
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,600
35%
Improvement Value:$380,500
65%
Total Assessment$586,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,642+1.9%
2024$14,373+5.6%
2023$13,611+1.6%
2022$13,392+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,700

To:

Sq Ft1,889DeedBook 5301, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1950