Skip to content

31 Woodland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block151.05
Lot234
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,734
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
41%
Improvement Value:$331,700
59%
Total Assessment$561,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,455+1.9%
2024$16,153+5.6%
2023$15,296+1.6%
2022$15,050+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 20160, Page 94157

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5325, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1964