Skip to content

25 Seaman RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block151.05
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,582
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,500
37%
Improvement Value:$330,100
63%
Total Assessment$523,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,771+1.9%
2024$15,481+26.7%
2023$12,222+1.6%
2022$12,025+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft1,582DeedBook 20211, Page 15587

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,543DeedBook 20190, Page 64543Recorded7/15/2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,543DeedBook 20170, Page 87629Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5461, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1950