Skip to content

17 Seaman RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2006

Property Information

Block151.05
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,209
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,500
48%
Improvement Value:$211,600
52%
Total Assessment$405,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,527+1.9%
2024$11,316+5.6%
2023$10,715+1.6%
2022$10,543+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5334, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1950