Skip to content

1 Abington RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Mar 12, 1998

Property Information

Block151.06
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,444
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,600
40%
Improvement Value:$314,200
60%
Total Assessment$523,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,637+1.9%
2024$12,405+5.6%
2023$11,747+1.6%
2022$11,558+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,444DeedBook 5527, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1950