Skip to content

14 Bryn Mawr RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 1, 2001

Property Information

Block151.06
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,156
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,000
32%
Improvement Value:$427,100
68%
Total Assessment$630,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,956+1.9%
2024$16,645+5.6%
2023$15,761+1.6%
2022$15,508+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,156DeedBook 5830, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1950