Skip to content

107 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block151
Lot15.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage5.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,888,000
23%
Improvement Value:$22,862,000
77%
Total Assessment$29,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$737,730+1.9%
2024$724,185+5.6%
2023$685,755+1.6%
2022$674,730+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0