Skip to content

2 Terrace AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 16, 2007

Property Information

Block152.01
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0079

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,528
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,400
36%
Improvement Value:$386,500
64%
Total Assessment$604,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,710+1.9%
2024$15,422+5.6%
2023$14,603+47.5%
2022$9,900+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000

To:

Sq Ft2,528DeedBook 12082, Page 6862

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5350, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1900