Skip to content

509 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block152.01
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0079

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,099
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,700
36%
Improvement Value:$362,600
64%
Total Assessment$566,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,544+1.9%
2024$12,313+5.6%
2023$11,660+1.6%
2022$11,473+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950