Skip to content

26 Woodland AvenueWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block152.02
Lot179
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
96%
Improvement Value:$8,500
4%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,438-47.2%
2024$6,506+5.6%
2023$6,161+1.6%
2022$6,062+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

DeedBook 20230, Page 55896

Property Sale

Sale
$3,075,000
DeedBook 5475, Page 62