Skip to content

12-22 Woodland AveWest Orange, NJ 07052

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block152.02
Lot186
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningR-5
Sq Footage37,038
Acreage2.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$598,000
52%
Improvement Value:$552,000
48%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,037-49.1%
2024$88,415+5.6%
2023$83,723+1.6%
2022$82,377+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft37,038DeedBook 20230, Page 55896

Property Sale

Sale
$3,075,000
DeedBook 5475, Page 62

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 5076, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1945