Skip to content

2 Harper StreetWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block152.06
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,599
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$403,700
40%
Improvement Value:$600,600
60%
Total Assessment$1,004,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,788+1.9%
2024$32,186+5.6%
2023$30,478+1.6%
2022$29,988+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

To:

Sq Ft3,599DeedBook 20220, Page 47447

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,424DeedBook 20150, Page 88151Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 12140, Page 5393

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5837, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 5522, Page 322