Skip to content

8 Harper StreetWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Feb 15, 2007

Property Information

Block152.06
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,296
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$402,400
43%
Improvement Value:$525,600
57%
Total Assessment$928,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,617+1.9%
2024$31,037+5.6%
2023$29,390+1.6%
2022$28,917+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$799,000

To:

Sq Ft3,296DeedBook 12105, Page 846

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 6018, Page 87

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5727, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 5522, Page 322