Skip to content

67 Woodland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block152.07
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,674
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
35%
Improvement Value:$438,500
65%
Total Assessment$674,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,516+1.9%
2024$17,190+5.7%
2023$16,265+1.7%
2022$15,999+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960