Skip to content

6 Mccluskey CtWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$358,500
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block152.07
Lot5.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,370
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$410,000
40%
Improvement Value:$627,500
60%
Total Assessment$1,037,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,446+1.9%
2024$29,887+5.6%
2023$28,301+1.6%
2022$27,846+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$358,500

To:

Sq Ft3,370DeedBook 5643, Page 911