Skip to content

75 Woodland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Date
Dec 26, 1991

Property Information

Block152.07
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,022
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,700
39%
Improvement Value:$371,900
61%
Total Assessment$607,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,061+1.9%
2024$15,767+5.6%
2023$14,930+1.6%
2022$14,690+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962