Skip to content

71 Woodland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 14, 1994

Property Information

Block152.07
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,671
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,400
32%
Improvement Value:$521,200
68%
Total Assessment$764,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,773+1.9%
2024$18,429+5.6%
2023$17,451+1.6%
2022$17,170+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,671DeedBook 5332, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1960