Skip to content

66 Nicholas AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block152.12
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,472
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,100
33%
Improvement Value:$438,600
67%
Total Assessment$654,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,876+1.9%
2024$16,567+5.6%
2023$15,687+1.6%
2022$15,435+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,472DeedBook 20190, Page 71432

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5528, Page 284

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4830, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1963