Skip to content

15 Bromley DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block152.12
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,552
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,900
34%
Improvement Value:$403,500
66%
Total Assessment$608,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,551+1.9%
2024$15,265+5.6%
2023$14,455+1.6%
2022$14,223+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$441,000

To:

Sq Ft2,552DeedBook 20161, Page 1157

Property Built

Built

Year Built: 1958