Skip to content

4 Bromley DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$228,500
Last Sale Date
Jul 21, 1989

Property Information

Block152.13
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,932
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,500
37%
Improvement Value:$352,200
63%
Total Assessment$559,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,595+1.9%
2024$14,327+5.6%
2023$13,567+1.6%
2022$13,349+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$228,500

To:

Sq Ft1,932DeedBook 5088, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1957