Skip to content

50 Nicholas AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 15, 2015

Property Information

Block152.14
Lot704
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0078

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,498
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
31%
Improvement Value:$474,700
69%
Total Assessment$692,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,619+1.9%
2024$16,314+5.6%
2023$15,448+1.6%
2022$15,200+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,498DeedBook 20150, Page 77613

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6148, Page 849

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4970, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1964