Skip to content

42 Nicholas AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 12, 2003

Property Information

Block152.14
Lot718
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0078

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,503
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,000
34%
Improvement Value:$431,900
66%
Total Assessment$649,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,638+1.9%
2024$16,332+5.6%
2023$15,465+1.6%
2022$15,217+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,503DeedBook 6007, Page 553

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5213, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1964