Skip to content

3 Cannon StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1975

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block152.14
Lot731
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0078

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,578
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
27%
Improvement Value:$614,000
73%
Total Assessment$839,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,685+1.9%
2024$20,305+5.6%
2023$19,227+1.6%
2022$18,918+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft3,544DeedBook 20160, Page 47178

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5470, Page 545

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5333, Page 882

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4894, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1975