Skip to content

19 Ronald TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Jun 11, 2014

Property Information

Block152.15
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,933
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,400
33%
Improvement Value:$469,700
67%
Total Assessment$696,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,640+1.9%
2024$15,353+5.6%
2023$14,538+1.6%
2022$14,304+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft1,933DeedBook 12501, Page 6297

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5225, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1954