Skip to content

2 Steven TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block152.16
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,800
39%
Improvement Value:$354,500
61%
Total Assessment$581,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,755+1.9%
2024$14,484+5.6%
2023$13,715+1.6%
2022$13,495+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,840DeedBook 20211, Page 25645

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5465, Page 926

Property Sale

Sale
$219,500
DeedBook 5134, Page 658

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4876, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1960