Skip to content

4 Steven TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block152.16
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,886
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,200
40%
Improvement Value:$328,700
60%
Total Assessment$547,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,431+1.9%
2024$14,166+5.6%
2023$13,415+1.6%
2022$13,199+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

To:

Sq Ft1,886DeedBook 6105, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1960