Skip to content

12 Steven TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 1999

Property Information

Block152.16
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,216
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,200
38%
Improvement Value:$354,300
62%
Total Assessment$573,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,879+1.9%
2024$14,602+5.7%
2023$13,813+1.7%
2022$13,587+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960