Skip to content

565 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1903

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block152.19
Lot1054.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0080

Building Details

Building Class17
Description1SFR/B/852
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,058
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,800
48%
Improvement Value:$221,900
52%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,045+1.9%
2024$8,879+5.6%
2023$8,408+1.6%
2022$8,272+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,058DeedBook 20230, Page 599

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5326, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1903