Skip to content

7 Ellis StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Sep 14, 2014

Property Information

Block152.19
Lot1121
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0080

Building Details

Building Class17
Description1SF&BASE
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,521
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
38%
Improvement Value:$384,000
62%
Total Assessment$619,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,520+1.9%
2024$14,254+5.6%
2023$13,497+1.6%
2022$13,280+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft1,521DeedBook 12516, Page 7766

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12407, Page 8848

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 5743, Page 919

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5563, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1960