Skip to content

38 Redwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2011

Property Information

Block152.20
Lot1217
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0078

Building Details

Building Class17
Description1SF&B
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,599
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
22%
Improvement Value:$550,100
78%
Total Assessment$705,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,656+1.9%
2024$18,314+5.6%
2023$17,342+1.6%
2022$17,063+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 12125, Page 6015

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5568, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1960