Skip to content

28 Redwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 2001

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
Jul 12, 2011

Property Information

Block152.20
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0078

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,184
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,900
40%
Improvement Value:$542,000
60%
Total Assessment$909,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,830+1.9%
2024$28,301+5.6%
2023$26,799+1.6%
2022$26,368+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$679,000

To:

Sq Ft3,184DeedBook 12320, Page 2126

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$308,500
DeedBook 5724, Page 150