Skip to content

8 Redwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 2003

Last Sale Price
$57,999
Last Sale Date
Sep 16, 2003

Property Information

Block152.20
Lot85
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0078

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,095
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,500
42%
Improvement Value:$487,400
58%
Total Assessment$838,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,978+1.9%
2024$29,427+5.6%
2023$27,866+1.6%
2022$27,418+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,999

To:

Sq Ft3,095DeedBook 5993, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 2003