Skip to content

8 Waldeck Ct.West Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 25, 2005

Property Information

Block152.22
Lot1413
QualifierC0039
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class37
DescriptionA/2357/1999
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage2,901
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
41%
Improvement Value:$359,600
59%
Total Assessment$609,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,684+1.9%
2024$18,341+5.6%
2023$17,368+1.6%
2022$17,089+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,901DeedBook 6192, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1999