Skip to content

11 Kenz TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 29, 1989

Property Information

Block152.22
Lot1424.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0081

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,376
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,500
38%
Improvement Value:$304,500
62%
Total Assessment$491,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,288+1.9%
2024$11,081+5.6%
2023$10,493+1.6%
2022$10,324+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 5097, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1928