Skip to content

19 Kenz TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block152.22
Lot1424.12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0081

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,376
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,600
41%
Improvement Value:$271,100
59%
Total Assessment$460,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,375+1.9%
2024$10,185+5.6%
2023$9,644+1.6%
2022$9,489+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 20210, Page 10097

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5376, Page 372

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5274, Page 594

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5057, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1928