Skip to content

25 Kenz TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block152.22
Lot1424.15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0081

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,547
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,200
39%
Improvement Value:$294,600
61%
Total Assessment$484,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,876+1.9%
2024$10,677+7.9%
2023$9,892+1.6%
2022$9,733+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,547DeedBook 20230, Page 73383

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,547DeedBook 20220, Page 64846Recorded7/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955