Skip to content

37 Kenz TerraceWest Orange, NJ 07052

Vacant Land

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block152.22
Lot1424.21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0081

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-C
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$94,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,094+1.9%
2024$2,055+5.6%
2023$1,946+1.6%
2022$1,915+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$367,500

To:

DeedBook 20230, Page 38540