Skip to content

32 Kenz TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Oct 28, 2009

Property Information

Block152.22
Lot1424.24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0081

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,659
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,900
42%
Improvement Value:$305,400
58%
Total Assessment$523,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,527+1.9%
2024$11,316+5.6%
2023$10,715+1.6%
2022$10,543+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$321,000

To:

Sq Ft1,659DeedBook 12225, Page 2873

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 4821, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1955