Skip to content

24 Kenz TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Sep 3, 1992

Property Information

Block152.22
Lot1425.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0081

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,087
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,300
35%
Improvement Value:$391,700
65%
Total Assessment$603,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,371+1.9%
2024$14,107+5.6%
2023$13,358+1.6%
2022$13,143+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$144,900

To:

Sq Ft2,087DeedBook 5229, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1953