Skip to content

330 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block152.24
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,625
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,300
40%
Improvement Value:$289,100
60%
Total Assessment$479,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,553+1.9%
2024$10,359+5.6%
2023$9,810+1.6%
2022$9,652+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,625DeedBook 20220, Page 10494

Property Sale

Sale
$224,900

From:

To:

Sq Ft1,625DeedBook 12527, Page 7897Recorded12/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950