Skip to content

20 Ronald TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$614,000
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block152.24
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0076

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,566
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,300
41%
Improvement Value:$322,100
59%
Total Assessment$549,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,298+1.9%
2024$13,054+5.6%
2023$12,361+1.6%
2022$12,162+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$614,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 20230, Page 52612

Property Sale

Sale
$450,700
Sq Ft1,566DeedBook 20230, Page 427Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12141, Page 2884

Property Built

Built

Year Built: 1954