Skip to content

514 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block153.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
45%
Improvement Value:$234,700
55%
Total Assessment$426,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,663+1.9%
2024$9,486+5.6%
2023$8,982+1.6%
2022$8,838+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

To:

Sq Ft960DeedBook 20170, Page 75498

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 12260, Page 4916

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5508, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1950